پایان کار دومین جشنواره بین المللی نگاه آبی

۳۰ خرداد ۱۳۹۷

دومین جشنواره نگاه آبی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

برگزیدگان دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی با محوریت مسائل زیست محیطی معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، آئین پایانی دومین جشنواره بین المللی عکاسی نگاه آبی عصر روز چهارشنبه 30 خرداد با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا تابش نماینده مجلس، مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ساسان کاظمی نژاد مدیر حمل و نقل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، محمدعلی کیانی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور و رایزنان فرهنگی کشور های اوکراین، بنگ لادش و بلاروس در محل باغ موزه نگارستان تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان و مهمانان حاضر در اختتامیه جشنواره، گفت: خوشحالیم که با همت دانشجویان خوب ما، دومین جشنواره عکاسی نگاه آبی که یک فعالیت ارزنده در حوزه محیط زیست با توجه به اصول و ارزش‌های محیط زیست در کشور است، برگزار شد و ثمرات خوبی از خود به جای گذاشته است.
وی افزود: این جشنواره دو سال است که آغاز به کار کرده است و امسال در سطح گسترده‌تر و به شکل بین المللی این جشنواره برگزار شد و به صورت همزمان نمایشگاهی از آثار این نمایشگاه در کشور اسپانیا نیز برگزار شد. جشنواره نگاه آبی از آن دست جشنواره‌هایی است که در سال‌های آتی حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

در ادامه این مراسم، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، به سخنرانی پرداخت و گفت: توجه به موضوع محیط زیست توسط کانون‌های دانشجویی اتفاق بسیار خوبی است و نتایجی که این نوع فعالیت ها دارند قطعا برای کشور ما و کره مسکون ثمربخش است.
وی افزود: کانون‌های دانشجویی یقینا یکی از موثرترین تشکل‌هایی هستند که در سطح دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و یکی از زمینه‌ها محیط زیست است که خوشبختانه ما در سطح دانشگاه‌های مختلف کانون‌های محیط زیستی دانشجویی زیاد داریم. همه این‌ها توجه نسل جوان و دانشجو و مسئولیت‌پذیری آن‌ها را به اجتماع و کشور نشان می‌دهد. جمعیت دانشجویی همواره در ایجاد آگاهی، جریان‌سازی اجتماعی و ایجاد یک فضای هنرمندانه و با نشاط نقش‌آفرینی داشته و دارد.

در ادامه این مراسم، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی با اشاره به اهمیت توجه به اقلیم نیمه خشک کشور، گفت: در این فلات نیمه خشک باید ادبیات و فرهنگ و ادب متانسب با این اقلیم داشته باشیم ولی این اتفاق نیفتاده است. به عنوان مثال تهران در گذشته تنوع و تکثر طبیعی هم داشته و تنها تنوع و تکثر فرهنگی نبوده است.
این عضو شورای شهر، ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌هایی مانند برگزاری جشنواره نگاه آبی، با هدف‌های مشخصی در سال‌های مختلف و بخش های مختلف خود، نقش موثر خود را به بهترین نحو در جامعه ایفا کنند.

دکتر ساسان کاظمی نژاد مدیر بهینه سازی مصرف سوخت در حمل و نقل طی سخنانی به اهمیت مصرف بی رویه و افسار گسیخته انرژی در ایران اشاره کرد و اظهار داشت براساس سیاست های مدیرعامل جدید شرکت بهینه سازی مصرف سوخت فرهنگ سازی و حمایت از فعالیت های فرهنگی در زمینه مصرف بهینه انرژی اولویت اصلی این شرکت قرار گرفته است.
دکتر کاظمی نژاد اظهار داشت: براساس اخرین آمار منتشره در سال ۲۰۱۶ کشور ایران در خصوص شدت مصرف انرژی دارای رتبه هفتم جهان میباشد که بعد از کشور های روسیه، اکراین، ازبکستان، آفریقای جنوبی تایوان و قزاقستان بالاترین شدت مصرف انرژی را دارد.

مسعود مکاری دبیر جشنواره نیز در سخنانی به هدف از برگزاری این جشنواره پرداخت وگفت: هدف از برگزاري اين جشنواره، ايجاد فضاي دوستدار محيط زيست در ميان دانشجويان و نسل جوان است. اين دوره از جشنواره كه با استقبال خوب مخاطبان برگزار شد نزديك به ٦ هزار و ۱۲۰ اثر از ٢٨ کشور، از نقاط مختلف جهان دریافت کرده است. دانشجويان ٢٠٤ دانشگاه مختلف از سراسر دنيا با جشنواره در تعامل بوده اند و اين نويد اتفاقات بزرگي در آينده نزديك را مي دهد. تعداد ١٢٠ اثر از ۶۹ عکاس ایرانی و ۱۳ عکاس خارجی در نمايشگاه جشنواره در باغ موزه نگارستان به نمايش در آمدند. و همزمان با نمایشگاه تهران، نمایشگاهی از آثار ۲۵ عکاس در دانشگاه IE مادرید اسپانیا برپا شد.

همچنین امین مختاری دبیر کانون دایره آبی دانشگاه تهران و دبیر هنری جشنواره طی سخنانی از گسترش این کانون دانشجویی در میان دانشگاه های داخل و خارج از کشور خبر داد و تاکید کرد: سمن شدن دایره آبی به معنای خارج شدن فعالیت های این کانون از حوزه دانشجویی نیست و برعکس این سمن برای ایجاد پایگاهی مشترک برای این کانون های دانشگاهی است و موفقیت های دایره آبی به دلیل روح دانشجویی حاضر در این مجموعه بوده است.

در ادامه سخنان ولی ارتباطی زنده با دانشگاه ie اسپانیا برقرار شد و شاهین جوادی نژاد دبیر بین الملل جشنواره در مادرید؛ ضمن توضیحاتی درباره تاسیس کانون دایره آبی در دانشگاه نامبرده، از استقبال دانشجویان خارجی از نمایشگاه این جشنواره در اسپانیا خبر داد و همچنین تصاویری زنده از بازدید دانشجویان خارجی از این نمایشگاه پخش شد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان جشنواره به شرح زیر معرفی شدند:
برگزیدگان بخش اصلی: بابک رستمی؛ داوود ایزدپناه؛ سید علی حسینی فر
برگزیدگان بخش موبایلی: مصطفی غلام نژاد؛ مهدیه سادات صفوی؛ نوید مطریان پور
عکاسان شایسته تقدیر بخش اصلی: محمودرضا معین پور؛ سینا یعقوب پور؛ ساجد حق شناس ناتالیا چوماکووا (اوکراین)؛ عبدالمالک بابول (بنگلادش)
جایزه ویژه خانواده و محیط زیست: شایان جوان خوشدل

این مراسم با اجرای زنده موسیقی توسط گروه موسیقی سنتی بیداد به اتمام رسید و همزمان نمایشگاه‌های این جشنواره بین المللی که با هدف فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط زیست، معرفی انرژی‌های پاک و مصرف بهینه برگزار شد، با حضور معاون رئیس جمهور و اهدای یک جایزه ویژه از سوی معاونت امور زنان و خانواده، در ایران و اسپانیا پایان یافت.

closing_persian.jpg